COMENIUS

01.09.2009
PODPISANIE UMOWY COMENIUSA

Początek roku szkolnego okazał się dla szkoły w Otorowie podwójnym świętem. Ważny dzień rozpoczęcia nauki przyniósł uczniom nieoczekiwana niespodziankę. Podczas uroczystej akademii dyrektor szkoły p. Marzenna Kędziora ogłosiła, że szkoła otrzymała środki na realizacje unijnego projektu w r4amach programu Comenius „Uczenie się przez całe życie”. Doniosłość tego wydarzenia podkreśliła obecność burmistrza – Włodzimierza Kaczmarka, który w obecności uczniów, nauczycieli i rodziców uroczyście podpisał umowę z Narodowa Agencją. Radość w uczniach wzbudziła wiadomość o planowanych międzynarodowych obozach. Temat projektu to: „Ochrona środowiska. Zdrowe życie.” Projekt będzie trwał dwa lata.Zdjęcia z podpisania umowy

14.10.2009
BAWILI SIĘ PO CZESKU

W szkole w Otorowie odbyła się kolejna ciekawa impreza związana z polsko – czeskim projektem unijnym programu Comenius. Uczniowie przez ostatni miesiąc poznawali kraj partnera projektu – Republikę Czeską. Podsumowaniem ich pracy były występy klas, które przedstawiały ciekawostki z Czech. Nie zabrakło znanych czeskich postaci i bohaterów. Na scenie pojawił się Rumcajs, Krecik, Makowa Panienka, słynni Sąsiedzi próbowali coś naprawiać, ale jak zwykle im się nie udało. Rozbawiona publiczność wzięła ochoczo udział w quizie o Czechach, nie zapomniano też o czeskiej muzyce – dawnej i współczesnej, a uwieńczeniem imprezy był występ Heleny Vondrackowej. W ten sposób uczniowie świetnie przygotowali się na odwiedziny przedstawicieli miasta i szkoły z czeskiego Borohradka, którzy do szkoły przyjadą już za tydzień.
14 października 2009 roku w naszej szkole odbyły się prezentacje uczniów klas szkoły podstawowej. Tematem prezentacji był kraj naszego partnera w projekcie „Ochrona środowiska. Zdrowe życie”. Wspólne spotkanie było też dobrą okazją do podsumowania dwóch konkursów związanych z Czechami- na najciekawszy plakat i prezentację o Republice Czeskiej. Trudno było wyłonić zwycięzców spośród tylu wspaniałych prac, dlatego lista nagrodzonych jest długa.
Uczniowie nagrodzeni w konkursie na plakat o Republice Czeskiej:
Szkoła podstawowa:
I Joanna Felisiak
II Julia Paul i Michał Krzyżaniak
III Anna Kwaśniewicz
Gimnazjum:
I Maciej Ziętkiewicz
II Angelika Stróżyk
III Anna Springer
Uczniowie nagrodzeni w konkursie na prezentację o Republice Czeskiej:
Szkoła podstawowa:
I Julia Paul i Michał Krzyżaniak
II Kalina Kurzeja
III Michalina Lewandowska
Gimnazjum:
I Krzysztof Jerzyński
II Anna Piszczyńska i Dominika Prętka
III Mateusz Perz
Gratulujemy i dziękujemy wszystkim uczestnikom!!!
W związku z realizacją w naszej szkole projektu Comenius Regio „Ochrona środowiska. Zdrowe życie” ogłosiliśmy w naszej szkole konkurs na najciekawszy komiks związany z tematem: „Żyję zdrowo i chronię środowisko”. Nagrodzeni w tym konkursie uczniowie mają szansę pojechać w przyszłym roku szkolnym do Czech. Gratulujemy zwycięzcom i wszystkim uczestnikom, bo choć temat nie był łatwy, poradziliście sobie wspaniale.
Zwycięzcy konkursu-
Szkoła Podstawowa:
I Beata Kawicka i Anna Andrzejewska
II Kalina Kurzeja
II Julia Paul i Michał Krzyżaniak
III Angelika Musiał i Aneta Piatnica

Gimnazjum:
I Zuzanna Górna, Emilia Michalczyk i Natalia Pawlak
II Magdalena Leśniak i Marika Spychała
III Marcin Leśniak i Patryk Kubala

Zdjęcia plakatów
Zdjęcia z prezentacji o Czechach

29 - 31.10.2009
Wizyta przedstawicieli miasta i gminy Borohradek (Czechy)

Gościli u nas Karel Pribyl, dyrektor szkoły w Borohradku i David Joska nauczyciel tej szkoły. Goście wzięli udział w niektórych lekcjach w naszej szkole, zapoznali się z rezultatami dwumiesięcznej pracy uczniów przy projekcie, a także spotkali się z burmistrzem Włodzimierzem Kaczmarkiem. Mieli też okazję zwiedzić Muzeum Zamek Górków w Szamotułach i Poznań.

ZDJĘCIA Z WIZYTY
PREZENTACJA

czerwiec 2010
Wizyta przedstawicieli z Czech

Pierwszy dzień
W poniedziałek przyjechali do nas koledzy i koleżanki z Czech w ramach realizacji projektu Comenius Regio -"Ochrona środowiska - zdrowe życie". Rozpoczęliśmy powitaniem w Zajączkowie, wspólnymi zabawami, ogniskiem i oczywiście meczem siatkówki.
Uczniowie bardzo szybko odnaleźli wspólny język, po prostu porozumiewali się wszystkimi znanymi sobie językami.

GALERIA 1

czerwiec 2010
Wizyta przedstawicieli z Czech

Drugi dzień
Wtorek. Długo przygotowywaliśmy się na przyjazd gości. Ale było warto. Czesi byli zachwyceni wtorkowym koncertem przygotowanym przez uczniów wraz z p. Beata Piotrowską i występem kółka teatralnego p. Magdaleny Odwrot. Polscy uczniowie śpiewali po czesku, grali na instrumentach czeskie i polskie melodie, a nawet tańczyli.
Kółko teatralne wystąpiło z pantomimą odtwarzającą libretto do opery Don Pasquale. Wszyscy zebrali zasłużone brawa.
Potem udaliśmy się na wycieczkę rowerową. Nikt się nie oszczędzał, zrobiliśmy ok. 10 kilometrów, jeżdżąc po okolicznych lasach i polnych drogach.
Pogoda dopisywała, wiec nie było czasu na odpoczynek i ruszyliśmy na podbój Poznania. Kilka godzin spędziliśmy w ośrodku sportowym Malta szalejąc na torze saneczkowym, zjeżdżając na pontonach i grając w minigolfa. Nasi goście zajrzeli też na stary Rynek, aby choć na chwilę poczuć atmosferę Jarmarku Świetojańskiego.

GALERIA 2

czerwiec 2010
Wizyta przedstawicieli z Czech

Trzeci dzień
Środa również była dniem bogatym w atrakcje. Rano uczniowie uczestniczyli w kilkugodzinnych warsztatach ekologicznych prowadzonych przez p. wicedyrektor Małgorzatę Grafkę. Budowali wyspy swoich marzeń. Każda z sześciu polsko-czeskich grup pracowała z zapałem.
Po warsztatach ruszyliśmy do Sierakowa, gdzie odwiedziliśmy hutę szkła. To, co nas najbardziej zainteresowało to recykling, na którym opiera się produkcja w hucie.
Dowiedzieliśmy się, że szkło pozyskiwane z recyklingu może stanowić nawet 70 procent składników potrzebnych do produkcji szkła.
Po południu bawiliśmy się razem grając w „dwa ognie”, siatkówkę i piłkę nożną, nie zważając na upał.
Wieczorem przyszła pora na dyskotekę i karaoke. Czesi ruszyli do zabawy, gdy zaskoczeni usłyszeli modne czeskie przeboje. I tym razem zdobyliśmy u nich kolejnego plusa. Zabawa była naprawdę udana.

GALERIA 3

czerwiec 2010
Wizyta przedstawicieli z Czech

Czwarty dzień
W czwartek pracowaliśmy na kolejnych ciekawych warsztatach przygotowanych przez p. Alinę Szałańską. Ale zanim zaczęły się warsztaty, w klasie powitała nas góra śmieci. To właśnie z nich mieliśmy zbudować matkę Ziemię, ojca Ziemię i naszą planetę. A przedtem trzeba było wykazać się znajomością segregacji odpadów wykonując zadania na interaktywnej tablicy.
Uczniowie pracowali w polsko- czeskich grupach i stworzyli bardzo udane wizerunki, które zostały natychmiast sfotografowane i postawione w holu szkoły.
Kolejnym punktem programu była wizyta w rezerwacie wilków w Stobnicy. W rezerwacie spędziliśmy prawie dwie godziny podziwiając nie tylko wilki, koniki polskie i pawie, ale słuchając przede wszystkim o wilku, jego historii, zwyczajach i ochronie.
Po obiedzie spędziliśmy czas w gospodarstwie agroturystycznym Ameryka, gdzie bawiliśmy się naprawdę wspaniale do późnego wieczora. Atrakcjami tego wieczoru były mini golf, most linowy, quady i kule banki do chodzenia po wodzie.
Pożegnaliśmy się z naszymi gośćmi, stając w kole i przekazując sobie iskierkę pokoju.
Żal było się rozstawać, bo zdążyliśmy się już polubić. Ale niektórzy z nas spotkają się z czeskimi kolegami i koleżankami już w lipcu.

GALERIA 4
PREZENTACJA

22 - 28 lipca 2010
OBÓZ W CZECHACH


Członkowie UKS Herkules działającego przy Zespole Szkół w Otorowie spędzili tydzień wakacji w Czechach. Byli uczestnikami letniego obozu przyjaciół przyrody organizacji „Brontozaur” – partnera w projekcie „Ochrona środowiska. Zdrowe życie”
Dzięki sfinansowaniu kosztów obozu ze środków europejskich w ramach programu Comenius Regio, uczniowie mogli integrować się z czeską młodzieżą w malowniczo położonym na skraju Sudetów obozie. Każdy dzień rozpoczynali od wczesnej pobudki i gimnastyki. Potem był czas na wspólne zabawy i zadania. Było dużo gier terenowych w lesie, ćwiczeń fizycznych i turystyki pieszej. Uczniowie mieli możliwość zobaczenia najstarszego w Europie zoo, zbudowania szałasu, strzelania z łuku, wiatrówki, a także zwiedzenia północnych Czech. Odbył się nawet polsko - czeski mecz siatkówki, który zakończył się zwycięstwem UKS Herkules. Uczniowie świetnie czuli się wśród czeskich kolegów i koleżanek chętnie uczestnicząc w atrakcjach, dyskotekach, ogniskach i karaoke, a nawet przygotowywali dla nich nawet kabaretowe występy po czesku. Trudno było rozstawać się, ale w następnym roku szkolnym czeka nas jeszcze polsko – czeski obóz w Polsce i wizyta uczniów Zespołu Szkół w Otorowie w Czechach.

GALERIA>

marzec 2011
Zalecenia do bardziej zdrowego stylu życia: WIDEOKONFERENCJA(według uczniów Zespołu Szkół w Otorowie)
- zdrowe odżywianie
- dbałość o środowisko naturalne (udział uczniów w biegu „Na ratunek wilkom)
- uprawianie sportu (Dzień Sportu obchodzony co roku w szkole, udział uczniów w zawodach szkolnych i pozaszkolnych, wycieczki piesze i rowerowe)
- dbałość o najbliższe otoczenie (akcja „Czysta wieś – Lipnica”, Wybory Mister Eko (ekologicznie świadomy uczeń), zbiórka kasztanów, zbiórka nakrętek plastikowych –( które zasilają konto pomocy chorego dziecka z sąsiedniej wsi), zbiór używanych telefonów komórkowych, zbiór pustych tonerów, baterii i puszek.
- udział w międzynarodowych akcjach: akcji „Sprzątanie Świata” (po zbiorze śmieci odbyła się wystawa Eko Moda – ubrania z niepotrzebnej odzieży) oraz akcji „Dniu Święta Klimatu” - odbył się kiermasz „z drugiej ręki”
- poszerzanie wiedzy podczas udziałów w konkursach, np.: na komiks ekologiczny
- uczniowie wykonali makietę domu ekologicznego
- uczniowie wykonali prezentacje na tematy: oczyszczalnia ścieków w Otorowie, ochrona przyrody i zwierząt w naszej okolicy, pomniki przyrody, segregacja odpadów w naszej okolicy, przeprowadzili wywiad na temat rolnictwo ekologicznego z miejscowym rolnikiem
Całość opracowana przez Martę Szałańską i Jędrzeja Zarzyckiego - Jezierskiego


9-11 czerwca 2011
Wizyta gości z Czech w ramach realizacji projektu Comenius Regio


Do szkoły w Otorowie znów zawitali goście z Czech. Tym razem byli to przedstawiciele urzędu miasta i gminy w Borohradku. Przybyli, aby podsumować kończący się projekt Comenius Regio „Ochrona środowiska. Zdrowe życie” i spotkać się z przedstawicielami Urzędu Miasta i Gminy w Szamotułach.
Projekt realizowany jest przez szkoły w Otorowie i Borohradku z udziałem organizacji Brontozaur (Czechy) i Herkules (Polska) pod patronatem władz gmin obu miejscowości. Głównym założeniem projektu była wspólna praca uczniów nad tematami ochrony środowiska w najbliższym otoczeniu własnej gminy i miejscowości oraz upowszechniania zdrowego stylu życia. Uczniowie, nauczyciele, a także przedstawiciele władz gminnych mają możliwość wyjazdu do miejscowości partnerskiej. Odbyło się już kilka wizyt; w Czechach byli polscy uczniowie, a Otorowo odwiedziły czeskie dzieci.
Przedstawiciele władz miasta Borohradek odwiedzili szkołę w Otorowie, w której spotkali się z nauczycielami i uczniami i dowiedzieli się, jak nad projektem pracowali uczniowie.
Goście z Czech spotkali się również z pracownikami Miasta i Gminy w Szamotułach na czele z burmistrzem Wojciechem Rabskim. Na pUrzędu oczątku uczniowie przedstawili w atrakcyjnej formie prezentacji Szamotuły i okolice. Następnie Małgorzata Kurczewska z Wydziału Nieruchomości Rolnictwa i Ochrony Środowiska zaprezentowała, jak gmina zajmuje się ochroną środowiska w regionie. Podczas spotkania Maciej Adamski przedstawił założenia projektu o wartości 30 milionów złotych, związanego z gospodarką wodno – ściekową, który otrzymał dotację Unii Europejskiej. Spotkanie stało się inspiracją dla obu stron do poszukiwania różnic i podobieństw w ochronie środowiska regionów Szamotuł i Borohradka.
Tymczasem do wyjazdu do Czech szykują się już uczniowie szkoły w Otorowie. Z pewnością ciekawie spędzą czas w Borohradku.

GALERIA>

23 - 25 czerwca 2011
Wizyta delegacji przedstawicieli szkoły oraz Rady i Urzędu Miasta i Gminy Szamotuły

Po wizycie czeskich gości z przysłowiową rewizytą udali się do nich przedstawiciele otorowskiej szkoły oraz Rady i Urzędu Miasta i Gminy Szamotuły.Podczas pobytu w Czechach delegacja odwiedziła szkołę w Borohradku. Czescy uczniowie przygotowali krótki program artystyczny, w który z dumą prezentowali swe talenty muzyczne i taneczne. Szamotulanie spotkali się również z dyrekcją szkoły, nauczycielami oraz przedstawicielami władz miasta, by porozmawiać o kończącym się projekcie. Poruszano głównie tematy związane z ochroną środowiska w okolicach Borohradka i Szamotuł. Był to czas na wyciągnięcie wniosków i posumowanie wizyt w obu państwach.

GALERIA>

13-17 czerwca 2011 r.

Uczniowie naszej szkoły w ramach realizacji projektu Comenius Regio „Ochrona środowiska. Zdrowe życie” udali się z wizytą do Czech. Wyjechało aż 29 uczniów naszej szkoły razem z trzema opiekunami – panią Barbarą Kliszkowiak, panią Agnieszką Kawą i panem Sławomirem Dyzertem.
Sześć dni spędzonych w Czechach obfitowało w wiele wycieczek. Przede wszystkim były to piesze wędrówki i możliwość podziwiania i obcowania z czeska przyrodą. Podczas wędrówek uczniowie dowiedzieli się wiele o ochronie czeskiej przyrody, a także poznali naturalne metody wykorzystywania darów natury. I tak oto uczestniczyli w pracach gospodarstwa domowego sprzed wieków. Jednakże, jak słusznie zauważyli wszyscy, metody te stosować można i stosuje się również dzisiaj. Uczniowie próbowali sił w gręplowaniu wełny, wyrabianiu z pozyskanych materiałów ozdób i ubrań, obserwowali strzyżenie owiec, koszenie trawy kosa, czy inne prace. Wykonali również obrazy wykorzystując naturalne barwniki roślin.
Czas spędzali miło na wspinaczce i w parku linowym. Byli również w jednym z największych zoo w Europie . Jednak nie zabrakło czasu na takie atrakcje jak wspólna dyskoteka, karaoke i wspólne spotkania w szkole.
Uczniowie z entuzjazmem wspominają wycieczkę. Z wyjazdów zostaną nie tylko wspomnienia, ale i nowe przyjaźnie zawarte podczas dwóch lat trwania projektu.
Dlatego pożegnanie nie było smutne. To tak naprawdę tylko początek naszej polsko – czeskiej przyjaźni.

GALERIA>

7-9 lipca 2011r.

W dniach 7-9 lipca spotkaliśmy się z dyrektor szkoły - p. Ivą Pribylovą i nauczycielami ze szkoły w Borohradku, którzy odwiedzili nas aby podsumować kończący się projekt „Ochrona środowiska. Zdrowe życie” programu Comenius Regio.
Podczas spotkania pracowaliśmy po raz ostatni nad projektem próbując podsumować efekty dwuletniej współpracy. Okazało się, że mamy wiele pracy, bo dokumentacji projektu jest sporo. Jest to oczywiście dla nas powodem wielkiej radości, że udało nam się zrobić tak wiele, przede wszystkim dzięki naszym wspaniałym uczniom, którzy tak chętnie wzięli udział w projekcie.
Miło było wspominać wspólne działania, spotkania, występy uczniów i dokonać podsumowania naszej pracy.
Podczas spotkania goście odwiedzili nie tylko szkołę, ale podziwiali też najpiękniejsze miejsca stolicy naszej gminy – Szamotuł i stolicy naszego regionu – Poznania.
Wspólnych tematów do rozmowy nie brakło, jak również planów, bowiem zamierzamy kontynuować naszą przyjaźń. Najbliższym planem jest projekt etwinning. A więc: dziękujemy przyjaciele z Czech i do zobaczenia!!!

GALERIA>

13 lipca 2011r.

Nasi czescy przyjaciele ze szkoły w Borohradku odwiedzili nas po raz ostatni w ramach realizacji projektu Comenius Regio. Spotkaliśmy się z nimi w gospodarstwie agroturystycznym w Baborówku.
Spędziliśmy miło czas na wspólnych zabawach i grach, podczas których po prostu świetnie się bawiliśmy. Odbyły się mecze siatkówki i w „dwa ognie”.
Uczniowie mieli również wspaniałą okazję wziąć udział w lekcji o przyrodzie, przeprowadzonej przez pana Michała Idczaka, który opowiadał o leśnym świecie i obyczajach zwierząt tak barwnie i ciekawie, jak mało kto. Pan Michał potrafi również naśladować głosy zwierząt zamieszkujących lasy, co wspaniale nam zaprezentował.
Podczas spotkania goście odwiedzili nie tylko szkołę, ale podziwiali też najpiękniejsze miejsca stolicy naszej gminy – Szamotuł i stolicy naszego regionu – Poznania.
Po wspólnym posiłku przyszedł czas na ostatnie zadanie projektowe. Uczniowie w mieszanych polsko – czeskich grupach tworzyli 10 przykazań zdrowego życia. Najwięcej emocji i radości dostarczyła wszystkim prezentacja wspólnie przygotowanych punktów. I znów okazało się, jak świetnie można się porozumiewać i wspólnie działać bez granic językowych, czy innych.
To było owocny czas. Taki jak cały projekt, który uroczyście zakończyliśmy podczas wspólnego spotkania.

GALERIA>

PREZENTACJE UCZNIÓW
KOMIKSY UCZNIÓW
PRASA O PROJEKCIE

LINK DO ZS TGM Borohradek