• PODSUMOWANIE AKCJI "SZKOŁA PAMIĘTA"

• Szkoła pamięta” to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki. Odbywa się w okresie, w którym wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świąt zadusznych.

Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.

W ramach akcji "Szkoła pamięta " dzieci z oddziałów przedszkolnych i klas I-III zapaliły znicze na Pomniku Pomordowanych w Otorowie oraz na grobach usytuowanych wokół parafialnego kościoła. Poznały też historię związaną z tym miejscem oraz zmówiły krótka modlitwę w intencji zmarłych.

Prezentację pt. Pieśni patriotyczne - twórcy i tło historyczne wykonała trójka uczniów z kl. 7 a i 7 b. Uczniowie na podstawie dwóch śpiewników: Hymny polskie Wacława Panka i Cyfrowej Biblioteki Polskiej Piosenki, pochylili się nad twórcami i historią dwóch pieśni: My, Pierwsza Brygada, Rota.

• PASOWANIE NA CZYTELNIKA

• Dnia 30.10.2023 r. w naszej szkole odbyło się uroczyste Pasowanie na Czytelnika Biblioteki Szkolnej i Publicznej Miasta i Gminy Szamotuły uczniów klas 1 a i 1b. Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania. Spotkanie przebiegło w miłej i przyjaznej atmosferze. Po takim wspólnym spotkaniu biblioteka będzie kojarzyła się najmłodszym czytelnikom z miejscem bezpiecznym, przyjaznym, radosnym, gdzie uczniowie są zawsze mile widziani.

• ŚWIĘTO DYNI W ODDZIAŁACH PRZEDSZKOLNYCH

• 31 października w oddziałach przedszkolnych obchodziliśmy Święto Dyni. Dynia, to bardzo zdrowe i różnorodne warzywo, o czym dowiedzieliśmy się z filmu edukacyjnego pt. "Kazio i Dzień Dyni ". Wykonywaliśmy prace plastyczne, które ozdobiły nasze głowy oraz salę. Dzień był pełen wrażeń i radości !

• "SZKOŁA PAMIĘTA"

• W związku  ze Świętem Zmarłych i akcją MEN "Szkoła pamięta", mającą na celu podjęcie działań upamiętniających ważne postaci i wydarzenia, uczniowie należący do Szkolnego Klubu Wolontariusza zorganizowali zbiórkę zniczy i dnia 30 października 2023 r. udali się na pobliskie groby.

W ramach akcji wolontariusze odwiedzili i uporządkowali groby osób zasłużonych i cenionych w naszej społeczności, odwiedzili lokalne miejsca pamięci i zgłębili ich historię.

Zebrane znicze zostały zapalone na grobach przy kościele, zaniedbanych, opuszczonych grobach na naszym cmentarzu oraz na grobach Powstańców Wlkp.

Bardzo dziękujemy całej społeczności szkolnej za włączenie się do akcji!